Search
موقعیت شما:  اخبار
پاور پوینت مقالات

منتشر شده

آرشیو اخبار
تماس با دبیر خانه

نشانی:تهران خیابان حافظ روبروی دانشگاه امیر کبیر خیابان شیرین ،پلاک 34طبقه 5

تلفکس: 88898326-88807453

ایمیل:info@cnict.ir

اخبار و مقالات
چاپ  

آخرین مطالب | آرشیو | جستجو

تاریخ: مارس 03, 2013 12:22 نظرات: 1758 نظر نمایش: 29146 مرتبه امتیاز 174   (Article Rating)
گزارش ششمین همایش ارتباطات و فناوری اطلاعات

گزارش ششمین همایش  ارتباطات و فناوری اطلاعات

  هتل المپیک تهران از صبح 12 اسفند ماه میزبان مدیران و فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بود تا در ششمین همایش ارتباطات و فناوری اطلاعات به  بررسی موضوع خلاقیت و نوآوری در سرویس و محتوا  بپردازند.

 در این همایش که با حضور مسؤولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت سهامی مخابرات ایران، شرکت‌های اپراتور تلفن همراه و همچنین کارشناسان این حوزه همراه بود دکتر داود زارعیان، دبیر شورای سیاست‌گذاری همایش گفت: با توسعه دانش ارتباطات و اطلاعات و نیاز روزافزون به تولید محتوا و ارائه خدمات متنوع‌تر در این حوزه، دبیرخانه دائمی همایش ارتباطات و فناوری اطلاعات، موضوع ششمین همایش را به خلاقیت و نوآوری در سرویس و محتوا اختصاص داد.

وی با اشاره به غفلت کشورهای در حال توسعه از تولید محتوا در فضای مجازی افزود: هم‌اکنون امکان ارائه بیش از 250 سرویس بر مبنای تلفن همراه و حداقل 200 سرویس بر روی تلفن ثابت وجود دارد که نشان دهنده ظرفیت بسیار مناسب برای تولید و عرضه محتوا بر بسترهای مخابراتی است.

وی تأکید کرد: در شرایط کنونی شرکت‌های تلفن ثابت و همراه قادر به حیات نخواهند بود مگر اینکه به فکر توسعه خدمات ارزش افزوده باشند.

زارعیان با اشاره به اینکه چالش پیش‌روی کشور، چالش تولید محتوا است افزود: کشورهای در حال توسعه در زمینه توسعه زیر ساخت‌ها فعالند اما در حوزه فرهنگ‌سازی و تولید محتوا موفق نیستند.

دبیر شورای سیاست گذاری همایش گفت: اگر می‌خواهیم حوزه ICT از خدمات تلفن و خدمات پایه فراتر رود باید به چهار نکته اساسی توجه شود.

وی ادامه داد: این نکات عبارتند از توسعه زیر ساخت‌های فنی با نگاه غیرانحصاری ، توسعه زیر ساخت‌های محتوا باید نگاه مدیریت بر ICT، توسعه زیر ساخت‌های فرهنگی با نگاه ICT برای همه و کاربرد آن توسط همه و در نهایت توسعه زیر‌ساخت‌های کاربردی.

دکتر زارعیان با بیان اینکه خلاقیت و نوآوری در سرویس و محتوا نیاز امروز همه دستگاه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور است، اظهار امیدواری کرد این همایش به اهداف خود دست پیدا کند.

   معاون فناوری و امور بین الملل وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات:

محتوا در دنیای کنونی از جنس سلطه است

 معاون فناوری و امور بین‌الملل وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات گفت: در دنیای کنونی محتوای فضای مجازی از جنس سلطه است و باید در جنگ و رقابت محتوا در فضای مجازی، توپ را به زمین حریف و سلطه‌گران ببریم تا با شکستن انحصار محتوایی در دنیا از مرزهای مجازی کشور حفاظت کنیم.

دکتر محمد کرم‌پور اظهار داشت: در کشور ما به دلایل مختلف محتوا ساماندهی و سازماندهی مناسب ندارند و تولید کنندگان محتوا در کشور هنوز جایگاه خود را نشناخته اند و نمی‌دانند بایدچه کاری انجام دهند.

وی گفت: محتوا یکی از مباحث مهم فرهنگی اما از فرهنگ پر اهمیت تر است ؛ همچنین محتوا از جمله مسائل مهم اقتصادی که در عین حال از اقتصاد نیز مهم‌تر است.

معاون فناوری و امور بین‌الملل وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ادامه داد: متغیرهای زیادی در بحث محتوا وجود دارد که بحث محتوا را پیچیده می‌کند و پیچیدگی موضع محتوا به دلیل متغیرهای فراوانی درونی و بیرونی در این موضوع است.

کرم‌پور گفت: موضوع محتوا فراتر از اقتصاد، مسائل اجتماعی و فرهنگی است و در دنیای کنونی محتوا از جنس سلطه است؛ زمانی که محتوا در فضای مجازی قرار می‌گیرد از جنس سلطه می‌شود.

وی در ادامه با پاسخ به این سؤوال که چه کنیم تا این سلطه برداشته شود، گفت: یکی از موارد راهبردی در دنیای کنونی ICT است، در بین موضوعات ICT راهبردی‌ترین مطلب ، محتوا است و در نتیجه محتوا راهبردی ترین پدیده امروزی است.

معاون وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات گفت: از این رو باید در کشور شعاری طراحی و تولید شود و پیشنهاد می‌کنم نقشه فرهنگی کشور را ترسیم کنیم و در این نقشه فرهنگی مسئله محتوا در فضای مجازی را بزرگ نمایی شده ببینیم.

وی ادامه داد: در این نقشه باید ساختار محتوا ، تهیه کنندگان محتوا، رویکرد محتوا و ابعاد اقتصادی محتوا دیده شود و بهترین کار این است که جنگ و رقابت در فضای مجازی را به زمین سلطه‌گران ببریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت مرزداری و مرزبانی الکترونیکی گفت: مرزداری و مرزبانی و مرز شناسی فضای مجازی امروز بسیار حائز اهمیت است و این کار باید در زمین حریف انجام شود.

کرم‌پور گفت: درحال حاضر انحصار محتوا در دست کشورهای حوزه شمال قرار دارند و این سبب سلطه آنها شده است، اگر می‌خواهیم سلطه را برداریم و انحصار محتوا در دنیا با بشکنیم باید در داخل کشور خودمان انحصار را برداریم تا موفق به این کار شویم.

معاون وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات تأکید کرد: با توجه به اهمیت بسیار محتوا در حوزه بین‌الملل باید جنگ محتوا را به زمین رقیب ببریم و اینگونه از مرزهای مجازی حفاظت کنیم.

 عضو هیات مدیره ارتباطات سیار:

انحصار در حوزه ICT تبعات خوبی به دنبال ندارد

عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات سیار نیز در این همایش با تأکید بر نتایج منفی حاصل از انحصار در حوزه ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات تاکید کرد: ارتباطات و فناوری اطلاعات  می‌تواند در بخش‌های مختلف موجب رشد کشور شود. وی افزود: در این میان این‌که چگونه می‌توان از این ظرفیت‌ها بهره برد، موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

یوسف‌پور به موضوع پهنای باند اینترنت و قیمت آن اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حتی با قیمت ارز 3700 تومانی، قیمت تامین پهنای باند در ایران حدود پنج برابر کشوری مانند کره است که این قیمت بالا نوعی محدودیت محسوب می‌شود که از توسعه و رشد صنعت ICT جلوگیری می‌کند.

عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات سیار ادامه داد: بحث سرعت اینترنت یکی‌دیگر از موضوعات مهم است که در این باره مدتی است رگولاتوری توجه ویژه داشته و با مصوبه‌ای که چند ماه پیش صادر کرده است، تا حدی این مشکل را برطرف کرده اما در این میان بحث محدودیت‌های زیرساختی وجود دارد و برای شکوفایی صنعت ICT کشور لازم است زیرساخت‌ها در اسرع وقت بهبود پیدا کنند.

یوسف‌پور هم‌چنین به بحث محدودیت در تولید محتوا اشاره کرد و خاطر نشان کرد: لازم است در این زمینه اقدامات مثبتی صورت بگیرد.

وی عنوان کرد: از موضوعات مهم دیگر آن است که بهتر است شبکه ملی اطلاعات را در اسرع وقت سروسامان داده و تقویت کنیم، چرا که این شبکه از پتانسیل‌های بالقوه کشور است که می‌تواند منشا واقع شود.

یوسف‌پور در ادامه به کمک‌هایی که از طریق گسترش فن‌آوری اطلاعات صورت می‌گیرد اشاره کرد و گفت: با رفع محدودیت‌های محتوایی می‌توانیم از صنعت ICT از جنبه‌های مختلفی چون زیست‌محیطی، ایجاد شغل، کاهش هزینه‌ها و غیره بهره‌مند شویم که این موارد از پتانسیل‌های این صنعت محسوب می‌شود که اگر سرمایه‌گذاری مناسبی صورت بگیرد، می‌توان از این صنعت برای تحقق اهداف سند چشم‌انداز 1404 در بخش‌های مختلف بهره گرفت.

عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات سیار در بخش دیگری از صحبت‌های خود به گسترش دانش ICT در میان مردم کشور اشاره کرد و یادآور شد که در حال حاضر ایران در این زمینه حتی از کشوری مانند ترکیه نیز پیشی گرفته است و رتبه‌ی بالاتری دارد.

وی جمعیت جوان و متقاضی بهره‌مندی از فن‌آوری اطلاعات را دیگر نکته مهم دانست و یادآور شد: در حال حاضر در زمینه‌ی پهنای باند ما عقب‌ماندگی نسبت به دنیا داریم و کشور ما به دلیل انحصاری که سال‌ها وجود داشته اکنون دچار این نوع مشکلات شده است.

عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات سیار گفت: در زمینه‌ی موبایل، اپراتور دوم سال 85 وارد میدان شد و پس از آن می‌شد اپراتور سوم ما در سال 87 آغاز به کار کرده و دوره انحصار آن تا سال 89 به پایان برسد، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده و در نهایت انحصار‌هایی در این بخش‌ها وجود دارد، تبعات خوبی بر ارزش افزوده ICT برای مردم به ارمغان نمی‌آورد.

 ارائه 10 مقاله و برگزاری میزگرد تخصصی

در ششمین همایش ارتباطات و فناوری اطلاعات 10 مقاله تخصصی توسط کارشناسان ارائه شد. نوآوری در ارائه سرویس و مقوله‌های تنظیم مقررات آن توسط مهندس نسیم کاظمی‌فر و مهندس علی سپهری‌راد، نقش شبکه نسل سوم در توسعه خدمات نوآورانه توسط مهندس سید رضا جوکار نراقی، ویژگی‌ها، الزامات فنی و چالش‌های ارائه سرویس‌های باند پهن همراه توسط دکتر سید حسن سید موسوی، بررسی ارائه محتوا در کشور؛ نیازسنجی و کشش فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی توسط مهندس حسن جند، دستاوردهایIT  در مدیریت شهری شهرداری مشهد توسط مهندس حمید مستوفی، توسعه نرم‌افزارهای اندروید؛ فرصت‌ها، محدودیت‌ها و راهکارها توسط مهندس سیاوش تفضلی، Software Defined Network (SDN) and Network Virtualization  توسط پروفسور سیوارامان دانشیار دانشگاه UNSW سیدنی استرالیا، سرویس‌های نوین پستی توسط مهندس حسن احمدوند،  IMS و استقرار آن در شرکت مخابرات استان خراسان رضوی مقاله مشترک مهندس عليرضا صهبائي لطفي، مهندس علي اكبر شاهي و مهندس حسين محرابي و مطالعه تطبیقی شاخصه‌های اعتماد الکترونیک ایران توسط سعید نوری آزاد عنوان مقالات ارائه شده در این همایش بودند. همچنین میزگردی با عنوان بررسی مشکلات سرویس و محتوا در کشور با حضور نمایندگان بخش‌های خصوصی، دولتی و کمیته علمی همایش برگزار شد.

 تقدیر از سرویس‌دهندگان و تولیدکنندگان محتوای مجازی

در ادامه همایش ششم ارتباطات و فناوری اطلاعات از شهرداری مشهد، رایتل اپراتور ارائه دهنده خدمات نسل سوم تلفن همراه، شرکت ارتباطات سیار، انجمن تولیدکنندگان نرم افزار موبایل، روزنامه فناوران اطلاعات، هفته نامه عصر ارتباط و سایت خبری افتانا تقدیر شد. 

 اول اردیبهشت ماه 92؛ آخرین فرصت ارائه مقاله برای چاپ در کتاب همایش

همچنین مهندس علی سپهری‌راد، دبیر کمیته علمی ششمین همایش ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: بر اساس تصمیم کمیته علمی همایش، مقرر شد مقالاتی که تا اول اردیبهشت‌ماه 1392به دبیرخانه همایش ارسال شوند، پس از بررسی و تأیید کمیته علمی، در کتاب مقالات ششمین همایش ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر شوند.

بدین ترتیب امکان ارسال مقاله به دبیرخانه این همایش همچنان، ممکن است.

سپهری‌راد گفت: علاقمندان برای ارسال مقاله می‌توانند از طریق سایتwww.cnict.ir  اطلاعات مورد نیاز خود را کسب نمایند.

گفتنی است پیش از این پنج دوره همایش ارتباطات و فناوری اطلاعات با موضوعات مدیریت ICT، مدیریت و راهبری دیتاسنتر، شبکه نسل آینده (NGN)، تجارت الکترونیک در فضای شبکه های نسل آینده و رگولاتوری برگزار شده است.

جهت مشاهده گزارش تصویر ششمین همایش ارتباطات و فناوری اطلاعات اینجا کلیک کنید .

کد; 131
گروه: اخبار ششمین همایش

یاریگران

 

سایت های منتخب