Search
پاور پوینت مقالات

منتشر شده

آرشیو اخبار
تماس با دبیر خانه

نشانی:تهران خیابان حافظ روبروی دانشگاه امیر کبیر خیابان شیرین ،پلاک 34طبقه 5

تلفکس: 88898326-88807453

ایمیل:info@cnict.ir

اخبار و مقالات
چاپ  

آخرین مطالب | آرشیو | جستجو

تاریخ: فوريه 09, 2011 12:38 نظرات: 1750 نظر نمایش: 33987 مرتبه امتیاز 17   (Article Rating)
گزارش کامل پنجمین همایش ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات

گزارش کامل پنجمین همایش ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات

هتل المپک تهران از صبح روز یکشنبه 17 بهمن ماه 89 شاهد حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاون وزیر و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و جمع زیادی از استادان، متخصصان و مسئولان حوزه ICT و اپراتورهای کشوربود تا مهم ترین موضوعات مربوط به "رگولاتوری" را در پنجمین همایش ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات بررسی کنند.

همایشی که از سال 85 با شکل گیری دبیرخانه دائمی هرسال بررسی یکی از مهم‌ترین موضوعات حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات را در دستور کار خود قرار دهد. گزارش کامل این همایش را می‌خوانید.

دکتر داود زارعیان، دبیر کمیته علمی:
فرهنگ سازی و تولید و تقویت ادبیات رگولاتوری مهم‌ترین هدف از برگزاری این همایش است
دکتر داود زارعیان، دبیر کمیته علمی پنجمین همایش ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات نخستین سخنران این همایش بود. وی با بیان اینکه پاسخ به فراخوان علمی این همایش بسیار مطلوب بود گفت: اگر چه در روند بررسی مقالات 49 مقاله در مدت زمان تعیین شده به دبیرخانه واصل و مورد قضاوت قرار گرفت اما تعدا مقالات ارسالی بیش از 50 مقاله بود که خود نشان دهنده استقبال جامعه مخاطبین رگولاتوری از یک سو و از سوی دیگر نشان دهنده نیازی است که به تولید محتوای علمی در این حوزه احساس می‌شود.
وی با بیان تاریخچه شکل‌گیری سازمان‌های رگولاتوری در جهان افزود: سابقه تاریخی رگولاتورهای ارتباطات و فناوری اطلاعات در دنیا به اوایل دهه 80 میلادی و کشور فرانسه بازمی گردد.

به گفته وی، دو دانشمند فرانسوی با نام های نورا و منک پس از انجام سلسله مطالعات طولانی نتایج بررسی های خود را در سه جمله ارایه کردند. طبق اعلام آنها دولت ها سه راه بیشتر ندارند می توانند تمامی امور را فرماندهی کنند، رها کنند و یا نظم دهند.
دکتر زارعیان افزود: براساس نتایج به دست آمده بسیاری از کشورها اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 بخشی نظام دهنده یعنی راه حل سوم با عنوان رگولاتوری را انتخاب و تعریف کردند. رییس کمیته علمی پنجمین همایش ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل رگولاتوری ارتباطی در کشور ما را پس از ورود اینترنت توسط بخش خصوصی به کشور عنوان کرد و گفت: در حالی که 2 هزار ISP در کشور مجوز فعالیت داشتند اما رگولاتوری برای ساماندهی آنها وجود نداشت. وی افزود: اما از هفت سال پیش با تشکیل رگولاتوری هم ISP ها و هم سایر بخش های فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات سامان گرفتند.
دکتر زارعیان با ذکر اهمیت جایگاه رگولاتوری برای نظام دهی روند خصوصی سازی در کشورها برگزاری همایشی با این عنوان را ضروری عنوان کرد و گفت: با توجه به تعداد و موضوعات مقالات ارسالی برای این همایش می توان این طور استنباط کرد که رگولاتوری در حال فراگیر شدن است و اصولا موضوع رگولاتوری توجه بسیاری را به خود معطوف داشته است.
به گفته وی، این همایش با دو هدف ارایه مقالات علمی به منظور استفاده مسوولان رگولاتوری برای تصحیح روابط خود با اپراتورها، تجدید نظر در نحوه صدور مجوزها و نیز توسعه ادبیات رگولاتوری در جامعه برگزار شده است.
در اين همايش اعضاي كميته علمي ضمن تعيين رگولاتوري به عنوان موضوع اصلي به بررسي 49 مقاله در مدت زمان تعيين شده پرداختند و 8 مقاله برتر را برگزيدند.
دکترعباس آسوشه، دکتر غلامرضا داداش زاده، دکتر داوود زارعيان، دکتر محمد سلطاني‌فر و دکترصادق عباسي و دکتر عظيم‌ فرد اعضاي كميته علمي همايش را تشكيل‌ مي‌دادند.
 

دكتر رضا تقي‌پور، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات:
اميدواريم رگولاتوري در اين برهه حساس كشور نقش تاريخي خود را ایفا کند
دكتر رضا تقي‌پور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در پنجمین همایش ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات با تبریک ایام دهه فجر و فرا رسیدن ماه ربیع‌الاول به ظرفيت بالاي كشور در توليدات فرهنگي اشاره کرد و گفت: اميدواريم رگولاتوري با نظام‌دهي و ايفاي نقش تاريخي در اين برهه حساس كشور شرايطي را فراهم كند تا استعدادها و ظرفيت‌ها و توان داخلي كشور در اخبار تمام جوامع دنيا قرار گيرد.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ادامه داد: با توجه به رسالت رگولاتوري در مديريت دانش در سطح ملي، گسترش اين حوزه مي‌تواند در راهيابي دانش و تفكر ملي به دنيا مؤثر بوده و زمينه تأثيرگذاري و الهام‌بخشي تنظيم مقررات را در كشور تقويت كند.
دكتر رضا تقي‌پور اظهار كرد: تاثيري كه امروزه ICT در جوامع سياست، فرهنگ برعهده دارد، بر كسي پوشيده نيست و به عنوان حوزه تحول‌ساز كه در زمينه‌هاي مطرح شده مي‌تواند به عنوان يك موتور اصلي و محرك ايفاي نقش كند.
او افزود: امروزه ICT در جهت حركت به سمت جوامع دانش‌بنيان قرار گرفته كه مي‌تواند نقش بسيار اساسي در ساير حوزه‌ها ايفا كند و ما نيز اگر در اين راستا نتوانيم حمايت‌ها و هدايت‌هاي خود را در جهت محورهاي توسعه اين بخش ايفا كنيم، نه تنها در راستاي تعالي اين حوزه گام برنداشته‌ايم بلكه موجب مانعي براي پيشرفت ساير حوزه‌ها نيز خواهيم بود.
وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات با اشاره به اين كه در كشور ما از ديرباز به موضوع پيشرفت و توسعه در ساير حوزه‌ها توجه شده است، تصريح كرد: ايران جزو اولين كشورهايي است كه در اتحاديه جهاني مخابرات عضو شد تا بتواند از تجربه و راهبردهاي ساير كشورهاي عضو بهره‌مند شود.
او تصدي‌گري دولت را در حوزه ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات در كشور بسيار پايين دانست و ابراز كرد:‌ دولت‌ها با تصدي‌گري و اعمال فرماندهي، مانع توسعه‌ي بخش‌هاي مرتبط با ICT خواهند بود اما امروزه شاهديم كه كشور ما و دولت ما به دور از تصدي‌گري‌هاي دولتي، ضرورت پيشرفت را درك كرده و به واسطه آن بخش‌هاي غيردولتي را براي توسعه ICT فعال كرده است. هر چند كه بايد دانست اعمال نظارت و مديريت از سوي حكومت و دولت انكارناشدني است.
تقي‌پور با اشاره به سند چشم‌انداز 20 ساله كشور اذعان كرد:‌ در افق 1404، اهداف روشني براي كشور تعيين كرده‌ايم تا به واسطه آن رتبه اول براي كشور در ميان كشورهاي منطقه به دست خواهد آمد و حتي علاوه بر اين مي‌توانيم الگويي براي ساير كشورهاي جهان در جهت توسعه و پيشرفت باشيم. اما بايد بدانيم كه در حال حاضر فاصله زيادي تا آن جايگاه داريم ولي رگولاتوري مي‌تواند با نظام‌دهي و نظام‌بخشي در اين حوزه جايگاه ما را بالاتر ببرد.
او توجه ويژه به رگولاتوري را به سال 83 و حال حاضر مربوط دانست و گفت: در اين مدت زمان كوتاه فعاليت‌هاي خوبي توسط اين بخش انجام شده كه موضوع آزادسازي و خصوصي‌سازي در حوزه ICT كه توانست سريع‌تر از ساير حوزه‌ها به نتيجه برسد، مي‌تواند مرهون فعاليت‌هاي اين بخش باشد. وزير ارتباطات دفاتر ICT روستايي كشور را يكي از عمده محورهاي برجسته در راستاي اهداف وزارت ICT عنوان كرد و گفت: سال گذشته در اجلاس اتحاديه جهاني مخابرات در ژنو، يكي از همكاران نقشه اين دفاتر را ارائه كرد كه اين موضوع براي بسياري از كشورها از جمله كشورهاي اروپايي حائز اهميت بود تا جايي كه از ما خواستار انتقال تجربياتمان شدند.
وي افزود: خصوصي‌سازي در حال حاضر جايگاه ويژه‌اي در متن فعاليت‌هاي ما دارد و با صدور پروانه توسط اين وزارتخانه شانه به شانه و قدري جلوتر از نياز مباحث تشخيص داده شده، حركت مي‌كنيم و با صدور پروانه‌هاي لازم و تسلط و شناخت كافي موجب ثبات در اين حوزه شده‌ايم و نگذاشته‌ايم كه ورود تكنولوژي جديد موجب هرج و مرج و آسيب‌هايي شود.
وزير فن‌آوري اطلاعات پنج ذي‌نفع اصلي را در راستاي مقررات رگولاتوري مطرح دانست و اظهار كرد: مردم و خدمت‌گيرندگان، اپراتورها و ارايه‌دهندگان خدمات، دولت‌ها و حكومت‌ها كه نقش هدايت و نظارت اين حوزه را در جهت اهداف ملي دارند، صنعت و اشتغال و رابطه با ساير كشورها و مجامع بين‌المللي از جمله اين ذي‌نفعان محسوب مي‌شوند.
تقي‌پور عنوان كرد: ‌امروزه كشور در حوزه ارتباطات صوتي و ديتا، جايگاه ويژه و مناسبي دارد؛ هرچند كه در حوزه تصوير نياز به توجه ويژه‌اي داريم و شايد يكي از دلايل عدم پيشرفت حوزه، فقدان دانش مقررات در آن بوده است زيرا تمامي جوامع در برخورد با تكنولوژي‌هاي جديد نيازمند تسلط به آن دانش هستند.
او افزود: با وجود اين كه امروزه در بحث ارتباطات باند پهن، در بسياري از كشورها شاهد ابهام و نوعي آشفتگي هستيم، خوشبختانه كشور ما با پرداختن به كشيده شدن فيبر نوري تا در منازل، استقبال خود را به اين موضوع نشان داده است.
وزير ارتباطات درباره بخش محتوا و فرهنگ در حوزه ICT هم گفت: كشور ما يك نقطه روشني در فرهنگ و توليدات فرهنگي دارند و مي‌توانيم با توجه به توسعه اين حوزه، نقش صادركنندگي نيز براي آن داشته باشيم؛ به شرط وجود مقررات كه كمك‌بخش اثربخشي جايگاه ايران باشد. وی از برگزارکنندگان این همایش تشکر کرد.

 

تقدیر از نویسندگان مقالات برتر
تقدیر از 8 نویسنده مقاله برتر پنجمین همایش ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات، بخش بعدی همایش بود. جوایز ایشان را دکتر رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر محمد کرم پور معاون وزیر و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، دکتر داود زارعیان دبیر کمیته علمی و امیرعباس تقی پور عضو شورای سیاستگذاری همایش اهداء کردند. بر این اساس از سوده حسيني و عاطفه نيرومند برای نگارش مقاله "استراتژي هاي  قيمت گذاري در بازاريابي" ، ندا خارقانی، وحید فعالیت، جندالله مشمولی برای نگارش مقاله”بررسی مفهوم USO و مفاهیم مرتبط با آن در بخش پست و ارائه راهکار مناسب برای تطبیق این مفاهیم با وضعیت بخش پست در ایران"، محمد رضاپور و حسن رضاپور برای نگارش مقاله "بررسی نقش مديريت تغييرات در رضايت مشتريان پروژه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات"، فرزانه غلام ابوالفضل برای نگارش مقاله "چالشهای رگولاتوری در مواجهه با تغییرات بنیادی صنعت مخابرات"، فاطمه فاميل سعيديان و محسن پازري برای نگارش مقاله"روش‌های جدید صدور پروانه"، آيلين پريچهره و رجب فلاحي "رويكرد رگولاتوري FCC در برابر راديوهاي شناختگر"، سينا افشاري نيا برای نگارش مقاله "رويکرد حاکميت امنيت اطلاعات در رايانش ابري" و نسیم کاظمی فرد وعلی سپهری راد برای نگارش مقاله " ابعاد مختلف رگولاتوری در بخش دسترسی شبکه های نسل جدید و چارچوب پیشنهادی برای دسترسی باز به شبکه های FTTH" تقدیر شد. در این بخش همچنین از حامیان رسانه‌ای همایش شامل روزنامه‌های جهان اقتصاد و فناوران اطلاعات، هفته‌نامه‌های بازار کار و بزرگراه فناوری و ماهنامه مدیریت ارتباطات تجلیل شد.

دکتر محمد کرم‌پور، رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي:
بازيگر ششم كشور بايد وارد صحنه شود
 
معاون وزير ارتباطات وفناوری اطلاعات و رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي گفت: بازيگر ششم بايد در كشور وارد صحنه شود زيرا جاي سرمايه‌گذاري بيروني در حوزه سرمايه و تكنولوژي بسيار كم است كه رگولاتور بايد با پايداري مقررات، تسهيل آن و با رعايت تمامي منافع ذي‌نفعان، زمينه را براي ورود آن‌ها فراهم كنند.
دکتر محمد كرم‌پور در پنجمين همايش ملي ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات، نخستين هدف در حوزه ICT را رضايت مردم و مخاطبان عنوان كرد و گفت: تنها با هدايت اين بخش و نظارت بر فعاليت‌هاي فعالان اين حوزه مي‌توان اين هدف را محقق كرد. رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي افزود: اپراتورها با رگولاتور روابط دو سويه دارند و در اين راستا مجوزدهي و اعطاي پروانه وظيفه ماست.
او با اشاره به اين‌كه ارايه‌كننده خدمات جديد يا به عنواني اپراتورها، نيازمند حمايت قانوني توسط سازمان هستند، بيان كرد: سازمان تنظيم مقررات به واسطه اين‌كه اولين اپراتور را مجوزدهي كرده و ورودش را به عرصه خدمات مهيا كرده است هميشه به دنبال حمايت از آن بوده اما بايد دانست دفاع و حمايت به اين معني نيست كه هر آنچه راكه اپراتور طلب كند، با آن موافقت كنيم بلكه بايد بدانيم هر تصميمي كه سازمان و يا كميسيون اتخاذ مي‌كند، به نفع اپراتورها و صلاح آن‌هاست.
دکتركرم‌پور ابراز كرد: ‌تمام فعاليت‌هاي رگولاتوري به معني حمايت است و زماني نيز كه اخطار و يا هشداري براي اپراتوري صادر مي‌كند، نگاهش در جهت ارتقاي آن است و حتي گاهي اوقات براي نيل به اين هدف جريمه‌هايي نيز براي برخي از آن‌ها صادر مي‌شود؛ هر چند كه اپراتورها هم بايد اين ديد را داشته باشند كه اين نهاد و مركز درصدد حمايت از آن‌هاست.
رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، ارتباط مستمر و قانونمند بين اپراتورها را نيازي حياتي دانست و گفت:‌ اپراتورها بايد هميشه بدانند كه رگولاتوري چه چيزي را از آن‌ها خواستار است و به نوعي بايد با ادبيات رگولاتور آشنا باشند و هر ارتباطات دو سويه و يا هر فعاليتي بين آن‌ها بر مبناي ادبيات مشترك باشد.
او افزود: براي نيل به اين هدف و دستيابي به ادبيات مشترك بايد از اساتيد دانشگاه چه در داخل و چه خارج كشور نيز دعوت به عمل آيد و با وقتي كه آن‌ها در اين راستا صرف مي‌كنند اين ادبيات بين آن‌ها شكل بگيرد زيرا بايد دانست اگر اپراتورها رگولاتوري براي خود نداشته باشند، دستشان به جايي نمي‌رسد و نمي‌توانند درخواست‌هايشان را به گوش مسوولان مربوطه برسانند زيرا در حال حاضر رگولاتوري يك نهاد واسطه براي انجام اين امور است.
دکتر كرم‌پور با تاكيد براين كه بايد در اين حوزه بازيگر ششم را بيش از پيش وارد كنيم، اظهار كرد:‌ واردات بازيگر ششم بايد بر مبناي تمامي مباني و قواعد قبلي رگولاتوري صورت بگيرد كه شفافيت در انجام امور، نوآوري، رقابت و انصاف از اهداف رگولاتوري براي اپراتورها بر شمرده شده است.
وي افزود: ‌بازيگر ششم را افرادي شامل مي‌شوند كه در خارج از كشور فعاليت دارند و به واسطه فعاليتي به داخل كشور حضور پيدا مي‌كنند؛ افرادي كه مباني عقلي و متودولوژي قوي دارند و تنها به واسطه مهندسي به آن‌ها نگاه نمي‌شود. زيرا بازيگر ششم در حال حاضر حوزه پيچيده را به خود اختصاص داده كه كار پييچيده‌اي نيز بايد براي آن صرف شود زيرا تمامي علوم اجتماعي، حقوق، فلسفه و بسياري از موضوعات ديگر نيز در ارتباط با آن بيان مي‌شود.
رييس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، با اشاره به اين كه تفاهم‌نامه‌اي بين دانشگاه‌ها و اين سازمان در دست انعقاد است، اظهار كرد: درصدديم كه رشته‌اي به عنوان رگولاتوري در دانشگاه‌ها به‌وجود آوريم زيرا در حال حاضر تنها شاهد هستيم كه بيمه و سازمان هواپيمايي كشوري رگولاتوري براي خود در كشور دارند، در حالي كه بايد با گسترش اين حوزه امكان حضور رگولاتوري را براي تمامي حوزه‌ها فراهم كنيم. 

اينترنت از لوازم ضروري بشر مدرن است
سوده حسيني و عاطفه نيرومند با مقاله "استراتژي هاي  قيمت گذاري در بازاريابي" از تجلیل شدگان بخش مقالات برتر بودند. در این مقاله تأکید شد:   امروزه پديده اينترنت و جهاني شدن به عنوان لازم و ملزوم يکديگر مطرح شده اند و اينترنت ، يکي از لوازم ضروري بشر مدرن و رو به توسعه تبديل شده است و دنياي الکترونيک همه ابعاد زندگي بشر را، دستخوش خود کرده است و به تبع بازارها نيز دچار تغييرات ماهيتي شده اند.
   در بين اجزاء بازاريابي ، قيمت تنها عاملي است که موجب ايجاد درآمد مي شود. هيچ ابزاري در ابزارهاي  بازاريابي قادر نيست به اندازه استراتژي هاي قيمت گذاري فروش را زياد کند و يا نقاضاها را نابود کند و يکي از بحراني ترين تصميمات در يک شرکت است و جزء انعطاف پذيرترين عامل بازاريابي شناخته مي شود چرا که مي توان به سرعت آن را تغيير داد. قيمت گذاري مهمترين جزء از مدل کسب و کار است و تصميمات آن، تأثير زيادي بر روي سود آوري دارد اگر چه رقابت بر سر قيمت يکي از مسائل عمده اي است که شرکتها با آن روبرو هستند ، اما بسياري از شرکتها نمي توانند آن را به شيوه عالي حل کنند . در اين مقاله رويکردها و استراتژي هاي قيمت گذاري بر مبناي هزينه و ارزش و تفاوت آنها مورد بررسي قرار گرفت.

ارائه یک تعریف فراملی از تعهد خدمات همگانی
ندا خارقانی، وحید فعالیت، جندالله مشمولی نیز مقاله ”بررسی مفهوم USO و مفاهیم مرتبط با آن در بخش پست و ارائه راهکار مناسب برای تطبیق این مفاهیم با وضعیت بخش پست در ایران" را ارایه کردند.
   در این مقاله ابتدا به ارائه یک تعریف فراملی از USO (تعهد خدمات همگانی) در بخش پست پرداخته و اجزای مهم این تعریف مورد تحلیل قرار گرفت. سپس روشهایی را که در سایر کشورها برای حقوقی نمودن مفهوم تعهد خدمات همگانی مورد استفاده قرار گرفته معرفی و راه‌حلی برای حقوقی کردن این مفهوم در ایران ارائه شد. پس از آن به معرفی مهمترین شیوه‌های تأمین مالی خدمات همگانی که از ادبیات نظری و تجربی قابل استنباط است پرداخته و راه حلی برای تأمین مالی این خدمات در ایران ارائه گردید. در آخر نیز به اهمیت اندازه‌گیری هزینه خدمات همگانی در بخش پست پرداخته و اصولی برای اندازه‌گیری سازگار و شفاف این هزینه‌ها ارائه شد.
ضرورت توجه به "مدیریت تغییرات" در پروژه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات
بررسی نقش مديريت تغييرات در رضايت مشتريان پروژه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات مقاله‌ای بود که محمد رضاپور و حسن رضاپور بصورت مشترک ارائه کرده بودند.در این مقاله تأکید شد:
   تغییرات سریع در عرصه فناوری، موجب ضرورت توجه به موضوع "مدیریت تغییرات"، در پروژه‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات شده‌‎اند؛ بعلاوه، تغییرات در خواسته‌های مشتریان نیز موضوعی است که اگر در مسیری صحیح و برنامه‌ریزی شده، مدیریت نشوند، می‌توانند منجر به عدم موفقیت در پیاده‌سازی چنین پروژه‌هائی بشوند.
   بدین‌سان، اینکه چه اُسلوبی، پروژه‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات را از تأخیر به دور داشته و استفاده از امکانات و فناوریهای نوین، همراه با رعایت تحویل به موقع محصول/خدمات به مشتری را در بر خواهد داشت، مستلزم توجه به "مدیریت تغییرات" در این فضای متغیر خواهد بود. بنابراین، لازمست در طول حیات پروژه، "مدیریت تغییرات" بطور نظام‌مند ایفا شود تا متضمن "رضایت مشتریان"، از بابت تحقق منطقی تغییرات مورد انتظارشان باشد.

چالشهای رگولاتوری در مواجهه با تغییرات بنیادی صنعت مخابرات
فرزانه غلام ابوالفضل در پنجمین همایش ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات به بررسی "چالشهای رگولاتوری در مواجهه با تغییرات بنیادی صنعت مخابرات" پرداخت و گفت:   ظهور فناوریهای جدید  صنعت مخابرا ت را دستخوش تحولات بنیادی نموده و بازار  این صنعت هر روز منتظر معرفی سرویس‌ها وخدمات تازه ای است.
وی تأکید کرد: در این حرکت شتابان، رگولاتور نقشی پررنگ تر از همیشه بر عهده دارد لیکن در زمان حاضر که ساختار سنتی در حال جایگزینی با شبکه های جدید مبتنی بر IP می باشد رگولاتور با چالش‌های بسیاری روبروست که نحوه برخورد با این چالش‌ها تعیین کننده آینده صنعت مخابرات در کشور است. از جمله چالش‌های پیش رو می توان  به چگونگی تقویت فضای رقابت در شرایطی که بسیاری شرکت‌های جدید وارد عرصه مخابرات می شوند، عدم هماهنگی نظام سنتی صدور پروانه با نیازهای جدید، لزوم تعریف سرویس‌های باند پهن به عنوان USO ومباحث تامین مالی آن، مشکلات سیستم نامبرینگ سنتی در پشتیبانی از تعامل شبکه های قدیمی وجدید، ملزومات فنی ومدل‌های  برآورد هزینه اتصال متقابل متناسب با فناوری‌ها وشبکه های جدید، چالش‌های مدیریت طیف و قوانین لازم برای حمایت از حقوق مشترکین در شبکه های مالتی اپراتور اشاره نمود.
 در این مقاله ابعاد این چالشها وراهکارهای مقابله با آنها از جمله اعطای پروانه مستقل از فناوری، تدوین طرح جامع بازنگری در قوانین موجود و مقررات و رویه های جدید و اتخاذ رویکرد آینده نگرانه، تشریح شد.
صدور پروانه وسيله‌اي براي اعمال طيف وسيعي از الزامات رگولاتوري
فاطمه فاميل سعيديان و محسن پازري نیز در این همایش به ارائه مقاله "روش‌های جدید صدور پروانه" مبادرت کرده بودند.
در این مقاله مطرح شد: صدور پروانه در ابتدا به عنوان ابزاري براي کنترل بازار و اعمال الزامات رگولاتوري به کار مي‌رفته است. اما در سال‌هاي اخير در بيشتر کشورها، صدور پروانه براي سازگار شدن با عصر جديد آزادسازي و همگرايي دستخوش دگرگوني شده است. امروزه صدور پروانه بعنوان وسيله‌اي براي اعمال طيف وسيعي از الزامات رگولاتوري بکارميرود. پروانه‌ها بايد تابع اهداف سياستگذاري باشند، بدون اينکه مانع توسعه بازار و پيشرفتهاي تکنولوژيکي باشند.در اين مقاله به بررسي نحوه صدور پروانه در ساير کشورها پرداخته شده و چارچوب نظام جديد صدور پروانه در ايران پيشنهاد شد.
مشكل كمبود طيف، پيش روي سازمان‌هاي رگولاتوري است
آيلين پريچهره، رجب فلاحي دو پژوهشگری بودند که مقاله" رويكرد رگولاتوري FCC در برابر راديوهاي شناختگر" را به پنجمین همایش ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات ارایه کرده بودند. این مقاله نیز به عنوان یکی از مقالات برتر از فرصت ارایه در روز همایش برخوردار شد. در این مقاله تأکید شد: گسترش روزافزون شبكه‌هاي بي‌سيم و نياز رو به رشد آنها براي دسترسي به طيف راديويي، مشكل كمبود طيف را به عنوان منبعي محدود و پرارزش پيش روي سازمان‌هاي رگولاتوري در سراسر دنيا قرار داده است.
 FCC  به عنوان رگولاتور پيشرو، فعاليت‌هاي وسيعي در زمينه بهينه‌سازي استفاده از طيف و مديريت پوياي آن و همينطور معرفي راديوهاي شناختگر (CR) به عنوان يكي از مهمترين ابزارهاي آن آغاز كرده و به سرعت دنبال مي‌نمايد.
 در اين مقاله رويكرد رگولاتوري FCC در برابر راديوهاي شناختگر تبيين شده و اهم برنامه‌هاي آن براي پياده‌سازي اين راديوها شامل، بازبيني مصوبات مرتبط پيشين، طرح سناريو، اصلاح پارامترهاي فني و راهكارهاي نظارت راديويي و غير راديويي، تحليل شد.
فراگیری روي‌آوري به فناوري ابر
سينا افشاري نيا با مقاله" رويکرد حاکميت امنيت اطلاعات در رايانش ابري" از برگزیدگان پنجمین همایش ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات بود. وی گفت: پس از گذشت نزديک به دو دهه از پيدايش رايانش ابري، روي‌آوري به فناوري ابر به قدري فراگير شده است، که متخصصان سيستم هاي اطلاعاتي، رايانش ابري را پارادايم آيندهء رايانش مي نامند. اما ملاحظات امنيتي، در بسياري از موارد مانع از آن مي شود که سازمان ها داده هاي حساس کسب و کارشان را به ابر بسپارند. در اين مقاله لزوم اتخاذ رويکرد حاکميت امنيت اطلاعات در رايانش ابري و توصيه هايي براي بهره گيري امن از ابر، مطرح شد.
 
نسل جدیدی از شبکه ها ظهور کرده‌اند
"ابعاد مختلف رگولاتوری در بخش دسترسی شبکه های نسل جدید و چارچوب پیشنهادی برای دسترسی باز به شبکه های FTTH" عنوان مقاله مشترک نسیم کاظمی فرد و علی سپهری راد بود.
در این مقاله مطرح شد:در  دنیای امروز، دسترسی به اینترنت پر سرعت، برنامه های کاربردی متنوع، سرویس های ویدئویی و ...، در کنار شبکه صوت سنتی از جمله انتظارات انسان ها در جوامع پیشرفته است و این توقع بیش از پیش صنعت مخابرات جهانی را درگیر نموده است؛ بنحوی که یک تحول و گذر بنیادین در شبکه های مخابراتی صورت پذیرفته است و نسل جدیدی از شبکه ها با امکانات و زیرساخت های خاص خود و بالطبع با الزامات و مقررات جدید ظهور نموده اند. اگر در گذشته نیاز به یک ارگان قانون گذار در بازار مخابراتی محسوس می نمود، امروزه به یک ضرورت مبدل گشته است و بدنه های قانون گذاری و رگولاتوری در سطح کشورها و منطقه ها به عنصری حیاتی در میان نقش آفرینان مخابراتی تبدیل شده اند. به منظور فراهم نمودن سرویس های متنوع با پهنای باندهای بالاتر، بستر ها و شبکه های دسترسی قدرتمند تری  نظیر FTTx مطرح شده اند که به دلیل مشکلاتی نظیر نبود طرح های تجاری و  مدل های قیمت گذاری و ضعف در قوانین و مقررات سرویس های باندپهن مورد تردید بسیاری از کشورها و اپراتورهای شبکه ای قرار گرفته است. در این مقاله به بررسی چارچوب های مقرراتی برای شبکه های دسترسی و به طور خاص شبکه های FTTH پرداخته شد که با مدنظر قرار دادن ساختار مخابراتی کشور ایران رهنمودهایی برای بهبود آن را پیشنهاد می دهد.

بررسي نقش و جایگاه رگولاتوری در ایجاد اعتماد الکترونیک
در پنجمین همایش ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات سعید نوری آزاد از پژوهشگران این حوزه اگرچه در فرصت مقرر موفق به ارسال مقاله خود برای داوری نشده بود اما از این امکان برخوردار شد که نتایج پژوهش خود را ارائه کند.
اوگفت: افول اعتماد در زیر شاخه های فناوری اطلاعات ازجمله حوزه‌های ارتباطات باند پهن ، تجارت الکترونیک ، صداقت الکترونیک ، قوانین پشتیبان و نظام قضایی اختلافات و نظام قضایی جرایم چالش عمده اي را در رابطه با درك و فهم تجارت در مقياس بزرگ براي مشتريان ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: بر اساس این پژوهش مشخص شد بیش از 93 درصد از متخصصان عمومی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از وجود سازمان تنظیم مقرارت و ارتباطات رادیویی آگاهی ندارند و یا آگاهی آنها در حد یک نام است و اصولا مرجعی را بعنوان پشتیبان خدمات دریافتی در حوزه ارتباطات نمی دانند .
در این پژوهش روشن شد بیش از 60 درصد از متخصصانی که از خدمات ارتباطی باند پهن استفاده میکنند با اپراتور ارایه دهنده مشکل داشته و از کیفیت کاری ناراضی هستند و به خدمات ارایه شده اعتماد ندارند.
بیش از 85 درصد کاربران از خطوط ADSL استفاده می کنند و برخی بیش از یک لینک ارتباطی در اختیار دارند.
همچنین مشخص میشود که اینترنت بی‌سیم که برخی شرکتهای محلی ارایه می‌کنند درصد قابل توجهی از کاربران را پوشش میدهد. 


برگزاری میزگرد و پرسش و پاسخ با مسؤولان رگولاتوری
برگزاری میزگرد و پرسش و پاسخ با مسؤولان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- رگولاتوری- پایان بخش پنجمین همایش ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات بود. در این بخش دکتر محمد کرم پور، معاون وزیر و رییس سازمان به همراه دو معاون خود یعنی مهندس لطف الله سبوحي معاون بررسي هاي فني و صدور پروانه و مهندس حسن رضواني معاون نظارت و اعمال مقررات به سؤوالات حاضران پاسخ دادند. در این بخش دکتر محمد سلطانی فر نیز از کمیته علمی در میزگرد حضور داشت. دبیرخانه دائمی همایش ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرده است بزودی متن کامل این میزگرد منتشر خواهد شد.

 جهت مشاهده گزارش تصویری کامل مراسم اینجا کلیک کنید

کد; 108
گروه: اخبار پنجمین همایش

یاریگران

 

سایت های منتخب